Як у Дружківці привертають увагу до громадських просторів

20.07.2021

Команда громадської організації «Нова Дружківка» вже протягом п’яти років працює над тим, аби Дружківка ставала більш комфортною для її мешканців. Одним із методів привернення уваги до громадських просторів міста обрали проведення фестивалів та інших масових заходів у тих місцях, які були покинуті та забуті, але мають багату історію та потенціал.


«У 2016 році ми вперше провели Урбан Фест. Місцем події став Парк культури та відпочинку. Ми хотіли привернути увагу, як і до місця проведення, так і до змістовної складової заходу. Тоді парк був у занедбаному стані, його використовували лише один раз на рік. І ми хотіли продемонструвати його фестивальний потенціал, можливість розміщувати велику кількість ігрових, спортивних та творчих локацій, – розповідає Сергій Пронкін, голова громадської орагнізації «Нова Дружківка». – Проте для міста цей парк є культовим. Багато спогадів старшого покоління про перше кохання, відпочинок та цікаве дозвілля пов’язані саме з цим місцем. Тому ми прагнули надихнути життя у забутий мешканцями простір», – підкреслив Сергій Пронкін.

Через те, що парк незабаром закрили на реконструкцію, фестиваль змінив місце проведення і у 2018 році Урбан Фест проходив вже на стадіоні «Машинобудівник».«Перед нами постав новий виклик. Треба було знайти нове місце проведення, яке б концептуально підходило під формат фестивалю. Тому місцем було обрано саме територію біля міського стадіону. Таким чином ми продемонстрували, що навіть на перший погляд не функціональні простори можна використовувати для загальноміських заходів, попередньо провівши роботи з сегментування території», – продовжує Сергій Пронкін, голова ГО «Нова Дружківка».

Не фестивалем єдиним

Продовженням традиції, впровадженої дружківськими активістами, став «Міський пікнік», який вперше провели у 2019 році.«Ми з колегами, проводячи міські події, експериментували не лише із вибором локацій, а із форматом також. Пам’ятаю, як народилась ідея провести міський пікнік: цікаво було організувати захід, на який одночасно прийдуть різні за віком та інтересами люди, аби вони зустрілись в одному місці та провели свій вільний час цікаво та із максимальною користю, – згадує Світлана Агаджанян, фахівчиня ГО «Нова Дружківка». – Коли постало питання місця проведення, до душі припав сквер «Ювілейний», який був локацією у зручному місці для мешканців Дружківки, але функціонально не був наповнений. Тоді й вирішили – пікніку бути саме тут, бо цей простір має жити. І завдяки таким експериментам, нам вдалося провести таку подію вперше».

На жаль, через пандемію, багато задумів реалізувати команді не вдалося, але вже у липні 2020 року «Нова Дружківка» розпочинає великий проєкт «Від участі до дії», спрямований на те, аби розробити «Регламент благоустрою громадських просторів» та об’єднати мешканців заради змін у громаді.


«Ідея проєкту полягає у покращенні якості громадських просторів. Минулого місяця ми провели «Міський пікнік», який став одним з останніх заходів проєкту «Від участі до дії». Ми наповнили захід, як розважальними, так і освітніми локаціями. Місцем проведення обрали сквер «Дитячий» – занедбаний простір міста. Тим самим ми хотіли підвищити актуальність цього місця, підвищити запит на цей простір серед мешканців. Спілкуючись з підлітками, я дізналась, що деякі з них не знають про існування цього скверу. Хоча він знаходиться поряд з найбільш густозаселеним районом міста та через занедбаний стан і відсутність функціонального наповнення його не відвідують. Завдяки пікніку ми вдихнули краплинку життя у цей простір і сподіваємося, що у майбутньому він знову запрацює і стане популярним серед мешканців Дружківки», – розповідає Ганна Павленко, архітекторка, урбаністка, фахівчиня проєкту.Незабаром команда «Нової Дружківки» представить проєкт «Регламенту благоустрою громадських просторів», який був розроблений в межах проєкту «Від участі до дії». Це документ покликаний впорядкувати майбутні реконструкції громадських просторів у Дружківці на принципах орієнтації на користувача, комплексного підходу та інклюзивності. Після проєкт Регламенту має бути затверджений на сесії міської ради.

Проєкт «Від участі до дії» реалізується громадською організацією «Нова Дружківка» за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Зміст публікації не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.